Co jest potrzebne do malowania farbami olejnymi?
Kurs malarstwa dostępny tutaj >> J Aga Art
Farbami olejnymi można malować wykorzystując technikę impastów lub nakładając rozrzedzoną farbę, a także malując pędzlem lub szpachelką.W malarstwie olejnym potrzebna jest cierpliwość i znajomość podstawowych zasad. Trzeba wiedzieć na jakim podłożu malować, czym rozrzedzać farby i co robić aby nie matowiały.
Trzeba też pamiętać, ze farby lejne schną długo, co może być korzystne dla początkujących malarzy, ponieważ umożliwia ewentualne naprawienie błędów. Farby olejne charakteryzują się trwałością i odpornością na warunki zewnętrzne, a obrazy namalowane ta techniką zachowują swoje cechy przez setki lat.
Podstawowe materiały w malarstwie olejnym
Zanim przystąpimy do malowania farbami olejnymi, powinniśmy poświecić trochę czasu i zapoznać się z podstawowymi materiałami i narzędziami, dzięki czemu będziemy mogli lepiej wykorzystać właściwości farb olejnych oraz opanować najróżniejsze efekty, jakie można uzyskać za ich pośrednictwem.
Farba olejna w tubie.
W sklepach z artykułami dla plastyków, można kupić farby olejne w tubie - są one łatwe w użyciu, proste w transporcie. Na rynku można znaleźć różne rodzaje farb olejnych, dzięki czemu, każdy malarz z łatwością znajdzie coś dla siebie.Wybór kolorów.
Do rozpoczęcia malowania farbami olejnymi wystarczy paleta kolorów, którymi można namalować dowolny temat. Można zacząć od palety składającej się z następujących barw:- biel tytanowa
- żółcień kadmowa
- czerwień kadmowa
- karmin lub karmin alizarynowy
- ugier żółty ( ochra)
- sjena palona
- zieleń soczysta
- zieleń szmaragdowa
- ceruleum lub ciemna ultramaryna
Gama kolorów jakie można uzyskać w wyniku mieszania tych barw jest ogromna. Z czasem - w miarę potrzeb można zakupić inne kolory.
Pędzle
Pędzle to narzędzia niezbędne do nakładania farb. W zależności od kształtu, jakości i twardości pędzla, można uzyskać różne efekty. Jest wiele rodzajów pędzli. Różnią się one kształtem, skuwką i ułożeniem włosia. Cztery podstawowe to: płaski, okrągły, koci język i wachlarzowy.Najważniejszym elementem pędzla jest włosie. Jego jakość odgrywa decydująca rolę. Pędzle do farb olejnych tradycyjnie produkuje się z naturalnego włosia ( świńskiej szczeciny), choć dostępne sa też pędzle syntetyczne - bardzo trwałe i łatwiejsze do czyszczenia.
Pędzle dla początkujących
Jeśli zaczynamy przygodę z malarstwem olejnym, wystarczy nam kilka podstawowych rodzajów pędzli. Chociaż później wybór określonego typu będzie miał w dużej mierze charakter indywidualny, zacznijmy od pędzli absolutnie niezbędnych.- trzy pędzle płaskie zaokrąglone (koci język) z włosia świńskiego - nr 8,12 i 16
- dwa płaskie szczeciniaki - nr 14 i 16
- jeden okrągły szczeciniak nr 6
- dwa cienkie pędzle syntetyczne - nr 4 i 8
Szpachelka
Szpachelka malarska to metalowy przyrząd w kształcie łyżeczki, pozwalający na grube nakładanie farby w technice impastu, zbierania farby i rozcierania jej. Warto mieć dwie szpachelki: małą z zaokrągloną końcówką i średnią z bardziej spiczastym końcem. Bardzo nam się przydadzą.
Podłoże
Naturalnym podłożem dla farb olejnych jest płótno. Gdy rozepnie się je na krosnach lub innym podłożu, można uzyskać jednolitą płaska powierzchnię. W tej roli może wystąpić też deska, owinięty płótnem karton lub papier specjalnie przystosowany do farb olejnych. Odpowiednio przygotowane podłoże warto postawić na sztalugach. dzięki temu malowanie będzie przebiegało w sposób komfortowy. Istnieje kilka rodzajów sztalug, różniących się jakością i ceną: sztalugi stołowe, studyjne, plenerowe, drewniane lub aluminiowe.
Paleta
To podkładka zwykle drewniana, na której przygotowuje się i miesza farby. Palety mają rożne kształty, najczęściej są owalne lub okrągłe, czasem też prostokątne, ale wszystkie są zaprojektowane tak, by łatwo było trzymać je w jednej ręce.
Media pomocnicze
Farby olejne są dość gęste, mają konsystencję bardzo spoistego kremu. Do rozrzedzenia farb olejnych stosuje się różne media, ale najczęściej używa się oleju lnianego. Niewielka ilość oleju dodaje się do farby, aby nadać jej większa płynność i połysk. Żeby mocno rozrzedzić farbę lub umyć pędzle za każdym razem, gdy zmieniamy kolor, najlepiej posłużyć się terpentyną. Jest też na rynku rozpuszczalnik bardzo podobny do terpentyny, ale nie wydzielający nieprzyjemnego zapachu.
Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńDzien dobry chcialabym zapytac jakich farb uzywaja artysci do malowania kwiatow ,farb ktore sa tak bardzo geste ze nabiera sie je szpachelka sa gesciejsze niz maslo i maja takie piekne kolory? probowalam farbe akrylowa mieszac z pasta modelujaca ale zmienia kolor na jasniejszy i robi sie rzadka. Prosze opomoc.
OdpowiedzUsuńUrzywa się farb olejnych
Usuń