Pierwsze kroki w malarstwie olejnym

Zaczynamy malować farbami olejnymi

Jak malować farbami olejnymi?  >> kurs dostępny tutaj J Aga Art

Farby olejne schną dość długo dzięki czemu w trakcie malowania możemy dokonywać wielu poprawek zwiększając tym samym jakość tworzonych dzieł. Dzięki oleistej konsystencji farb olejnych ich kolory są żywe, a warstwa farby może być rożnej grubości, w zależności od efektu, jaki chcemy otrzymać. To właśnie różnorodność malarstwa olejnego sprawia, że posługiwanie się ta techniką jest trudniejsze i bardziej skomplikowana od innych.

Jak zacząć malować farbami olejnymi

Dlatego zanim zaczniemy malowanie, trzeba przyswoić sobie kilka  informacji związanych z przygotowaniem farb na palecie, rozprowadzaniem ich i odpowiednim łączeniem. Dowiemy się też, jak uzyskać dokładnie taki efekt, jaki jest naszym zamierzeniem. Innymi słowy - trzeba najpierw zapoznać się z konsystencja farb olejnych i nauczyć się jak posługiwać się pędzlem, by móc przystąpić do pracy.

Jak stosować farby olejne


Jesli pierwszy raz zabieramy sie do malowania farbami olejnymi, warto zaopatrzyć się w kilka kolorów farb. Do nauki malowania farbami olejnymi nalezy kupowac tzw. farby studyjne dla studentów, sa one tańsze, ale do pierwszych ćwiczeń w zupełności wystarczą.

Farby w tubach

Tubki farb olejnych trzeba otwierać bardzo delikatnie, ponieważ naciskając za mocno, można wycisnąć zbyt dużo farby. Kiedy wyciśniemy farbę na paletę, musimy natychmiast zamknąć tubę, po to aby nie zgubić nakrętki i aby farba nie wysychała. Każda nakrętka powinna zamykać tubę tego samego koloru, inaczej kolory mogą się zmieszać i zabrudzić.

Nakładanie farby na paletę

Po otwarciu tuby naciskamy ja od tyłu, tak jak pastę do zębów ( nigdy nie naciskamy na środku ) i nakładamy odpowiednia ilość farby na paletę. Ponieważ farba olejna dość dobrze się rozprowadza, wystarczy wycisnąć niewielki pasek, odcinek długości kilku centymetrów. Pojedyncze kolory powinny zajmować górną część palety, a na środku będziemy mieszać farby.

Czyszczenie otworu tuby

Po wyciśnięciu farby  należy dokładnie oczyścić otwór tuby, aby nakrętka się nie przykleiła. Warto użyć do tego starej bawełnianej szmatki. Jeśli zdarzy się, ze zapomnimy o wyczyszczeniu tubki i nakrętką mocno przywrze do tuby, trzeba lekko ogrzać nakrętkę - najlepiej włożyć ja na krótko do gorącej wody, a następnie ponownie spróbować otworzyć.

Nabieranie farby pędzlem

Farba olejna nadaje się do użytku od razu po wyciśnięciu z tuby. Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby. Farbę nabieramy płynnymi ruchami, nie trzeba trzeć włosiem pędzla po palecie.

Próba koloru

Po nabraniu farby na pędzel trzeba wykonać kilka pierwszych pociągnięć na ' powierzchni treningowej", aby wypróbować rożne kreski i zaznajomić się z techniką olejną. Najlepiej użyć do tego małych białych kartoników. Jeśli farba jest zbyt gęsta, należy ją rozrzedzić, dodając nieco oleju lnianego. Bardzo istotne jest, aby za każdym razem po skończeniu pracy dokładnie umyć pędzel.

Malowanie farbami olejnymi



Podłoże i przestrzeń do malowania

Domalowania farbami olejnymi można użyć dowolnego, odpowiednio przygotowanego podłoża. Na początku można kupić małe podkłady malarskie, lub zagruntować karton, albo użyć płótna rozpiętego pinezkami na desce. Na rynku są gotowe podobrazia rozpięte na krosnach. Ta czy inaczej ponieważ podczas pierwszych prób wiele podkład
ów będzie zabrudzonych, najważniejsze jest aby na początku posługiwać się materiałami, które ewentualnie łatwo i bez żalu będzie można wyrzucić. Ponieważ farba olejna schnie długo, będziemy potrzebować miejsca, gdzie będzie można zostawić pracę, bez obawy, że zostanie zniszczone. Jeśli nie dysponujemy wolnym pokojem, w którym moglibyśmy malować, należy zaadoptować na ten cel dobrze oświetlony i charakteryzujący się dobra wentylacją zakątek mieszkania. Najlepiej jeśli będzie tam stół, lampa i sztalugi, aby wygodnie nam było pracować.

Terpentyna

Nigdy nie należy rozpoczynać malowania farbami olejnymi, nie mając pod ręką terpentyny, której będziemy używać do mycia pędzli a w niektórych sytuacjach także do rozcieńczania farb. Jeśli używamy terpentyny do rozrzedzania farb, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: zawsze nakładamy tłuste na chude, czyli warstwę farby rozcieńczonej olejem lnianym na warstwę farby rozcieńczonej terpentyną. Nigdy odwrotnie.

Komentarze

  1. Remont? Najbardziej wydajne farby znajdziesz na MMP www.mmp.net.pl - polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć malować. Farby olejne wymagają trochę wprawy, ale warto próbować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdybyś miała polecić mi sprawdzony sklep dla plastyków, to jaki by to był? Zastanawiam się właśnie nad zlożeniem zamówienia w https://www.tintadlaplastykow.pl/ ale chętnie poznam twoje zdanie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Trafiłem tu przypadkiem, przeczytałem, i chciałbym tylko wspomnieć, żeby nie używać terpentyny do rozrzedzania! Używajmy olejku terpentynowego, on nie szkodzi farbom. Terpentyny używamy do czyszczenia narzędzi, a jeszcze lepszy będzie rozpuszczalnik olejno-ftalowy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz